Plan techniczny

5/5 - (1 vote)

kontynuujemy prezentację biznesplanu

Produkty

Spółka Z o.o. „Krakzell” wytwarza około 75 wyrobów z drewna, przeznaczonych dla dzieci. Są to głównie:

 • zabawki, gry, modele
 • elementy dekoracyjne do pokoju dziecinnego – wieszaki, świeczniki, ramki na obrazki, itp.

Wyroby te są dostosowane do wieku i zainteresowań dzieci. Większość wyrobów jakie wprowadzane są na rynek polski dostosowane są do potrzeb i wymagań dzieci i ich rodziców.

Wszystkie produkty podlegają stałej kontroli jakościowej w firmie. Każdy nowy wzór przechodzi testy dopuszczające do sprzedaży na rynku. Wszystkie posiadają znak „CE” gwarantujący wysoką jakość zabawki, wykonanej zgodnie z obowiązującymi w EWG normami oraz polskie atesty PZH.

Proces produkcji

Proces produkcji składa się z następuj ących faz:

 1. Zakup surowców i materiałów
 2. Przygotowanie desek – heblowanie, rysowanie
 3. Wycinanie, wiercenie, szlifowanie
 4. Malowanie
 5. Lakierowanie, olejowanie
 6. Montaż
 7. Pakowanie

Produkcja na poszczególnych etapach wykonywana jest ręcznie ( 2,3,4,5,6,7 ), bądź na specjalistycznych maszynach ( 2,3,5 ).

Pracownicy pracują na nowoczesnych urządzeniach, które zostały dostosowane do warunków panujących w firmie, część urządzeń wykonano na indywidualne zamówienie, część sprowadzono z Niemiec i Francji. Właściciele dbają o systematyczne unowocześnianie parku maszynowego i odpowiednie przeszkolenie pracowników.

Oprócz własnych wyrobów firma wykonuje także produkty według dostarczonych przez odbiorcę wzorów, projektów.

Zdolności produkcyjne

Firma wykonując zamówienia zagranicznego kontrahenta pracuje na jedną zmianę. Zwiększenie zamówień na rynek krajowy spowoduje konieczność uruchomienia drugiej zmiany. Następstwem tego będzie zwiększenie zatrudnienia o ok. 50% do roku 2002.

Jednakże w fazie początkowej właściciele planują przyjąć około 4 osoby w celu przeszkolenia. Spowodowane jest to niestabilnością krajowego rynku zabawek drewnianych i sezonowością sprzedaży. Sytuacja ta nie pozwala na systematyczne otrzymywanie zamówień, a tym samym ogranicza pewność planowania produkcji przynajmniej w pierwszym roku działalności na rynku lokalnym.

Majątek trwały

Majątek trwały firmy na dzień 30. 06. 1999 wyniósł 43,3 tys. złotych. Największa część kapitału firmy ulokowana jest w maszynach oraz środkach transportu. Wszystkie pomieszczenia zajmowane przez Spółkę są dzierżawione ( umowa obowiązuje do 2003 roku). Warsztat zajmuje dwa piętra. Na parterze znajduje się hala produkcyjna, szlifiernia, magazyn oraz pomieszczenie socjalne. Na piętrze są pokoje przeznaczone do malowania, montażu, lakiernia wyposażona w nowoczesny system wentylacji oraz pomieszczenia biurowe. Spółka posiada także dzierżawiony plac na skład drewna i suszarnię.

Dostępność materiałów

Ponieważ Spółka od wielu lat zajmuje się produkcją z drewna posiada wielu dostawców. Dobra znajomość rynku w Polsce południowo – wschodniej umożliwia korzystny zakup potrzebnych gatunków drewna o wysokiej jakości (głównie klasy I) posiadające niezbędne atesty. Również wykorzystywana sklejka ( klasy AA lub AB) posiada atesty o nietoksyczności.

Farby i lakiery oraz oleje potrzebne do produkcji kupowane są za granicą ( wszystkie posiadają atesty bezpieczeństwa, nietoksyczności ).

Pozostałe potrzebne materiały kupowane są w Polsce. Są to także produkty posiadające niezbędne atesty.

Koszty produkcji

Każdy wyrób jest kalkulowany oddzielnie. Dlatego też koszty produkcji zależą od wielkości serii i wytwarzanego asortymentu.

Kosztami stałymi, to znaczy niezależnymi od wielkości produkcji, są:

czynsz, koszty oświetlenia, pensje podstawowe pracowników ( premie i płace akordowe oraz inne dodatki stałe), koszty prowadzenia magazynu, suszarni ( konieczność sezonowania drewna ), podatki.

Natomiast kosztami zmiennymi w Firmie są:

 • opłaty za energię ( zależne od obciążenia maszyn )
 • koszty transportu ( zależne od kubatury przewożonego towaru )
 • koszty zakupu materiałów i surowców ( są uzależnione od wielkości produkcji )
 • płace dodatkowe ( zależne od nadgodzin ).

Dodaj komentarz